Uskoro manje bućkuriša na pumpama?

Bez autora
Oct 14 2013

Markiranje goriva biće obavezno u Srbiji od 1. decembra, a uz monitoring trebalo bi da uredi tržište naftnih derivata i, na kraju, kupcima pruži veći kvalitet. Uspešno je sprovedena procedura međunarodnog tendera objavljenog u "Fajnenšel tajmsu", a za usluge markiranja i monitoringa kvaliteta goriva angažovan je konzorcijum koji predvodi filijala švajcarske kompanije SGS za Srbiju. SGS Beograd d.o.o., predvodi grupu ponuđača, koju čini i najpoznatiji svetski proizvođač markera, američka kompanija "Autentiks" . Vlada je 20. maja usvojila Uredbu o obeležavanju, a ona će stupiti na snagu 1. decembra nakon što su ugovor o monitoringu i obeležavanju potpisali ministarka energetike Zorana Mihajlović i generalni direktor SGS Beograd Marinko Ukropina.

Uskoro manje bućkuriša na pumpama?Markiranje goriva biće obavezno u Srbiji od 1. decembra, a uz monitoring trebalo bi da uredi tržište naftnih derivata i, na kraju, kupcima pruži veći kvalitet.

Kako je saopšteno, uspešno je sprovedena procedura međunarodnog tendera objavljenog u "Fajnenšel tajmsu", a za usluge markiranja i monitoringa kvaliteta goriva angažovan je konzorcijum koji predvodi filijala švajcarske kompanije SGS za Srbiju.

SGS Beograd d.o.o., predvodi grupu ponuđača, koju čini i najpoznatiji svetski proizvođač markera, američka kompanija "Autentiks".

Vlada je 20. maja usvojila Uredbu o obeležavanju, a ona će stupiti na snagu 1. decembra nakon što su ugovor o monitoringu i obeležavanju potpisali ministarka energetike Zorana Mihajlović i generalni direktor SGS Beograd Marinko Ukropina.

Obeležavanje goriva je postupak dodavanja određene količine markera u derivate nafte, merenje koncentracije markera, radi uređenja i kontrole tržišnih tokova derivata nafte.

Monitoring – kontolisano i kontinuirano prećenje određenih parametara derivata nafte i održavanje baze podataka radi efikasnog upravljanja kvalitetom derivata nafte.

Ovom uredbom i potpisanim ugovorom bi trebalo da se spreči nelegalna trgovina gorivom, a trebalo bi da bude i poboljšan kvalitet goriva u prodaji.

Procenjuje se da se, od ukupnih količina goriva na tržištu Srbije, kroz nelegalne tokove distribuira 5 do 10 odsto, a smanjivanjem tog udela bi se uvećao buđžetski prihod Republike Srbije za 50 do 100 miliona evra godišnje.

Ukropina je naveo da ovi procesi neće znato uticati na povećanje cene goriva, a u proseku troškovi naftnih kompanija bi bili veći za 0,3 odsto, odnosno 0,346 dinara po litru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik